Dvořák. Šostakovič. Beethoven
Vstup zdarma. Omezená kapacita.
PKF — Prague Philharmonia
Filip Zaykov — housle
Dirigenti z Francie, Irska, Kanady, Ukrajiny, Slovinska, Číny, Spojeného království a USA
Umělecký garant – Alim Shakh (Rusko)
Závěrečný koncert Mezinárodních dirigentských kurzů, které již podruhé v této koncertní sezóně spolupořádá PKF — Prague Philharmonia. Tentokrát jsou kurzy pod vedením ruského dirigenta Alima Shakha, představitele slavné petrohradské dirigentské školy.
Dvořák, Šostakovič, Beethoven – tři velká jména a neopakovatelné hudební osobnosti své doby, jejichž díla byla vybrána do programu závěrečného koncertu Mezinárodních dirigentských kurzů.
Jednou z nejznámějších skladeb uvedených na koncertě je Šostakovičova Komorní symfonie pro smyčcový orchestr, která byla původně napsaná pro smyčcové kvarteto. Komorní symfonie je oficiálně věnovaná památce obětí fašismu a 2. světové války. Sám Šostakovič ale v privátním dopise Symfonii označil jako epitaf sobě samému. Do základu hudebního motivu položil čtyři písmena: D.Es.C.H, která znamenají jeho vlastní iniciály (Д. Ш.).
Publikum se může také těšit na Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka v podání mimořádně talentovaného mladého českého houslisty Filipa Zaykova, který debutoval s mistrem Josefem Sukem a PKF — Prague Philharmonia ve věku pouhých deseti let.
V druhé polovině koncertu zazní Beethovenova Druhá symfonie a předehra Coriolanus.
Koncert bude postupně dirigovat všech 10 dirigentů, účastníků Mezinárodních dirigentských kurzů, kteří budou v průběhu kurzů necelý týden pod vedením maestra Shakha pracovat s orchestrem na uvedeném repertoáru.
Změna programu je vyhrazena. Účastníci jsou povinni prokázat bezinfekčnost dle aktuálně platných vládních opatření.
Filip Zaykov (*1997) začal hrát na housle ve věku pěti let pod vedením Magdaleny Mickové a poté pokračoval ve studiu u Jiřího Fišera. Dlouho se věnoval i hře na klavír pod vedením Petera Toperczera. Nyní je studentem na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Webera ve třídě Natalie Prishepenko.
Filip Zaykov je laureátem mezinárodních soutěží jak v Česku, tak v zahraničí (Mezinárodní houslová soutěž Jaroslava Kociana, Concertino Praga, Concours Bravo!, Mezinárodní houslová soutěž Kloster Schöntal nebo Premio Clivis).
Debutoval s mistrem Josefem Sukem a orchestrem PKF — Prague Philharmonia (tehdy ještě pod názvem Pražská komorní filharmonie) ve věku deseti let, a to Vivaldiho Koncertem a moll pro dvoje housle. Jako sólista se poté několikrát objevil i se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.
Jako člen klavírního tria Incendio je vítězem soutěží Giani Bergamo Music Award, Mezinárodní soutěže Kiejstut Bacewicz, Mezinárodní soutěže Bohuslava Martinů, COOP Music Awards nebo Concorso Internazionale Marcello Pontillo, vystoupil například i ve slavné Wigmore Hall nebo Berlínské filharmonii. Trio je členem prestižní European Chamber Music Academy.
Filip Zaykov byl také stipendistou Orchestrální akademie České filharmonie, Akademie komorní hudby a v současnosti je členem Villa Musica.
Alim Shakh (Алим Шахмаметьев) je hlavním dirigentem jednoho z nejlepších orchestrů v Rusku – Komorního orchestru Novosibirské filharmonie. Tento špičkový soubor, založený na tradici slavné Ruské Novosibirské školy smyčcových nástrojů, je častým hostem na mnoha evropských festivalech a aktivně se podílí na řadě festivalů v Rusku.
Alim Shakh je autorem několika tvůrčích projektů: v roce 2002 poprvé v Rusku uspořádal koncerty Mezinárodního symfonického orchestru "Pojďme dělat hudbu" (Let's Make Music), a v roce 2005 se stal jedním ze spoluautorů nového směru v umění – "Sinemafonii" ("Синемафонии") spolu s Toninem Guerrou, Theem Angelopoulosem, Rudolfem Barshaiem, Valerijem Gergijevem, Borisem Tishchenkem a Andrejem Petrovem. Světová premiéra "Sinemafonii" se konala v Royal Albert Hall v Londýně.
Od roku 2000 Alim Shakh pracuje na Petrohradské konzervatoři, působí jako hostující dirigent v zahraničí, je vedoucím hudební agentury a od roku 2015 pořádá semináře a Mezinárodní mistrovské dirigentské kurzy v České republice.