A3 Haas. Martinů. Dvořák
Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.
900 | 760 | 580 | 300 Kč (SL/E*) | 150 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání
Třetí koncert orchestrální abonentní řady bude patřit výlučně českým skladatelům: Pavlu Haasovi, Bohuslavu Martinů a Antonínu Dvořákovi. Ze skladeb, které v tento večer zazní, však v Česku vznikla pouze jedna – a to ve zcela tragické situaci.
Studii pro smyčcový orchestr totiž napsal Pavel Haas, žák Leoše Janáčka, v roce 1943, kdy již byl vězněm koncentračního tábora v Terezíně. Jeho příběh bohužel neměl šťastný konec, rok po napsání skladby Pavel Haas zemřel v Osvětimi.
Jen o dva roky později, ale ve zcela jiné situaci, komponuje Bohuslav Martinů svůj Koncert pro violoncello a orchestr č. 2. Půvabnou skladbu plnou zpěvných melodii napsal v USA s vědomím, že druhá světová válka je definitivně ukončena.
Ve Spojených státech vznikla i Dvořákova Symfonie č. 9 d moll „Novosvětská“. Svoji nejslavnější symfonii vytvořil Dvořák během svého angažmá na Newyorské konzervatoři. Mimochodem, velkou budoucnost věštil Dvořákovi právě Johannes Brahms, jeho pozdější věrný přítel, jehož dílo je těžištěm naší sezony. O Brahmsově obdivu svědčí i výrok, v němž se Brahms vyznává, že by byl rád, kdyby ho jako hlavní téma napadlo to, co Dvořák tvoří jen tak mimochodem. Není tedy divu, že se skladatelé stali dobrými přáteli.
Program z děl domácích autorů zazní příznačně v podání takřka domácích interpretů: šéfdirigenta orchestru Emmanuela Villaumea a koncertního mistra violoncell PKF — Prague Philharmonia Lukáše Pospíšila.