Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr
Cena abonmá: 1 500 | 1 000 Kč (senioři 65+)
Cena jednotlivých vstupenek: 400 | 300 Kč (senioři 65+); cena student / dítě do 15 let: 100 Kč
Rodinná vstupenka (2 dospělí + děti mladší 18 let): 100 Kč / osoba
Donátorská vstupenka na podporu uměleckých aktivit PKF: 2 000 Kč
Barbora Haasová — flétna
Martin Fila — klavír
Roman Hranička — housle
Jan Adam — housle
Tomáš Krejbich — viola
Lukáš Pospíšil — violoncello
PRAGUE PHILHARMONIA WIND QUINTET
Jan Brabec — klarinet
Jiří Ševčík — flétna
Jan Souček — hoboj
Václav Fürbach — fagot
Mikuláš Koska — lesní roh
Glosa k programu
Letošní sezonu cyklu soudobé hudby s podtitulem Současná komorní scéna zahájíme exkurzí do nedávného období a představíme komorní tvorbu dvou předních českých autorů druhé poloviny 20. století.
Významná osobnost pražského hudebního života, hudební skladatel, muzikolog a redaktor Viktor Kalabis vynikal rovněž svou bohatou hudebně organizační činností: působil jako prezident Nadace Bohuslava Martinů, inicioval vznik Institutu Bohuslava Martinů, spoluzaložil mezinárodní rozhlasovou soutěž Concertino Praga. Komponoval často přímo na objednávku konkrétních interpretů, orchestrů a hudebních festivalů. Část tvorby věnoval rovněž své manželce, cembalistce Zuzaně Růžičkové.
Hudební skladatel, pedagog, teoretik, kritik a hudební publicista Jan Kapr je autorem nespočtu hudebních titulů — symfonií, orchestrálních děl, komorních a vokálních kusů, jevištní i literární tvorby. Napsal přes dvě stě publicistických prací a kritik uveřejněných v denním i odborném tisku.
Patřil ve své době ke skladatelské špičce, získal řadu zahraničních ocenění, avšak kvůli svým razantním postojům byl v roce 1968 zakázán a jeho osobnost a dílo částečně zapomenuty. Na rozdíl od Viktora Kalabise patří Jan Kapr k méně vyhledávaným a uváděným autorům.