Stefan Dohr, foto Simon Pauly

Stefan Dohr

Stefan Dohr, kterého deník New York Chronicle označil za "krále svého nástroje", je všeobecně považován za jednoho z nejlepších světových hráčů na lesní roh.

Kromě toho, že je prvním hornistou Berlínských filharmoniků, spolupracoval Stefan jako sólista s předními světovými dirigenty, jako jsou Sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Bernard Haitink, Christian Thielemann, Daniel Harding, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Dima Slobodeniuk, Gustavo Gimeno, John Storgårds a Marc Albrecht. Vystupoval s orchestry, jako jsou Berlínská filharmonie, Losangeleská filharmonie, Deutsche Kammerphilharmonie Brémy, Symfonický orchestr Švédského rozhlasu, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Filharmonie Oslo, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orquesta Nacional de España, Šanghajská filharmonie, Symfonický orchestr NHK a Filharmonický orchestr Ósaka.

Kromě provádění velkých děl klasicismu a romantismu pro lesní roh Stefan Dohr neustále rozšiřuje repertoár svého nástroje - objednává a premiéruje nové skladby předních současných skladatelů. V posledních letech to byla například díla Herberta Williho, Jorgeho E. Lópeze, Johannese Wallmanna, Dai Bo, Toshio Hosokawy a Wolfganga Rihma. Naposledy napsal Hans Abrahamsen, držitel Grawemeyerovy ceny, pro Stefana Dohra koncert pro lesní roh, který měl světovou premiéru v lednu 2020 v Berlíně jako společná objednávka Berlínských filharmoniků, Symfonického orchestru NHK, Nizozemské rozhlasové filharmonie, Auckland Philharmonia Orchestra a Seattle Symphony Orchestra.

V sezoně 2021/22 vystoupí Dohr s Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquestra Simfònica de Barcelona, Kyperským symfonickým orchestrem, Athénským státním orchestrem, Aalborgským symfonickým orchestrem, Islandským symfonickým orchestrem, Nizozemskou rozhlasovou filharmonií, Stuttgarter Philharmoniker a Gürzenichorchester Köln pod taktovkou dirigentů, jako jsou Dima Slobodeniouk, Kazushi Ono, Karina Canellakis, Eva Ollikainen, Giordano Bellincampi a Frank Beermann.

Stefan je plodným komorním hráčem, je stálým členem Ensemble Wien-Berlin, Spolku komorní hudby Berlínských filharmoniků a Philharmonisches Oktett Berlin. Vystupoval na festivalech v Lucernu, Salcburku, Rheingau a Baden-Badenu a účinkoval po boku významných umělců, jako jsou Maurizio Pollini, Ian Bostridge, Lars Vogt, Kolja Blacher, Markus Becker, Guy Braunstein, Mark Padmore a Kirill Gerstein.

Stefanova rozsáhlá diskografie zahrnuje "The Yellow Shark" s Ensemble Modern a Frankem Zappou (Barking Pumpkin Records); Schumannův "Konzertstück" pro čtyři lesní rohy a orchestr s Paavo Järvim a Deutsche Kammerphilharmonie Bremen (RCA Red Label); koncert pro lesní roh Toshio Hosokawy "Moment of Blossoming" s Královským skotským národním orchestrem (Naxos); Hudba pro lesní roh a klavír Franze a Richarda Strausse s Markusem Beckerem (Campanella Musica); komplet Mozartových koncertů pro lesní roh s Cameratou Schulz a Weberovo Concertino pro lesní roh a orchestr s Münchner Rundfunkorchester (obojí na značce Camerata).

Stefan studoval v Essenu a Kolíně nad Rýnem a svou profesionální kariéru zahájil v 19 letech jako první hornista frankfurtské opery, během níž také často hostoval v Ensemble Modern. Než v roce 1993 nastoupil na své současné místo, zastával pozici prvního hornisty ve Filharmonickém orchestru v Nice, Německém symfonickém orchestru v Berlíně a ve festivalových orchestrech v Bayreuthu a Lucernu. Stefan je vášnivým pedagogem, hostujícím profesorem na Royal College of Music, Sibeliově akademii a stálým členem pedagogického sboru Akademie Herberta von Karajana a Hochschule für Musik "Hanns Eisler" v Berlíně.

Patron
RSBC
Generální partner
Komerční banka
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Partneři zvuku
Portu Gallery
Wood & Company
Partneři
RENOMIA
Mozart Prague