A9 Martinů. Liszt. Kaprálová. Beethoven
Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.
Vstupenky již nejsou v prodeji.
Prodej abonmá tohoto cyklu na celou sezónu skončil.
1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání
Sezonu jsme začali Sukem a Dvořákem, skladateli, jež si byli blízcí jak v profesním, tak v osobním životě. Bude proto příznačné, když ji uzavřeme další dvojicí české klasické hudby.
O vztahu Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové se toho řeklo a napsalo mnoho: někdy se jedná o tvrzení podložená vzájemnou, velmi osobní korespondencí, jindy o pouhé domněnky. Jisté ale je, že Martinů byl neochvějně přesvědčen o velkém talentu svojí studentky a že Kaprálová nestojí v dějinách české hudby po boku těch největších velikánů jen proto, že zemřela v pouhých pětadvaceti letech.
Svůj krátký život ale stihla naplnit pozoruhodně. Studovala u Talicha a Nováka, jako první žena stanula na dirigentském stupínku České filharmonie a napsala přes čtyřicet kompozic.
Jednou z nich je i Suita rustica, ovlivněná českým folklorem a hudbou Igora Stravinského.
Folklorní inspirace nacházíme i ve tvorbě novoromantika Franze Liszta. Jeho temperamentní Fantasie na maďarské lidové melodie a Koncert pro klavír č. 1 zazní v podání mladého amerického klavíristy, držitele stříbrné medaile z Čajkovského soutěže, George Li.
Na závěr třicáté sezony se pak vrátíme ke svému kmenovému repertoáru: završíme ji Symfonií č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena.