Schulhoff. Ibert. Debussy

Komorní cyklus K
Barokní refektář Profesního domu
Malostranské nám. 2/25, Praha 1
Koupit vstupenku

400 | 300 Kč (senioři 65+) | 100 Kč (studenti a děti do 15 let) | rodinná vstupenka: 100 Kč na osobu | donátorská vstupenka 2 000 Kč

Ivana Švestková Dohnalová — harfa
Jiří Ševčík — flétna
Jindřich Pavliš — klarinet
Jan Fišer — 1. housle (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)
Jan Adam — 2. housle
Ondřej Martinovský — viola
Lukáš Pospíšil — violoncello (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

JACQUES IBERT
Entr´acte pro flétnu a harfu. Dvě interludia pro flétnu, klarinet a harfu.
ERWIN SCHULHOFF
Duo pro housle a violoncello
CLAUDE DEBUSSY
Tance pro harfu a smyčcové kvarteto
CAMILLE SAINT-SAËNS
Fantazie pro housle a harfu op. 124
MAURICE RAVEL
Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčcové kvarteto

Náhradní termín koncertu K3 z 27. sezony, který se měl uskutečnit 30. listopadu 2020.

Ukázka k tématu programu

 

Ve spolupráci

www.musicanongrata.cz

Ivana Švestková Dohnalová — harfa

Obor harfa studovala od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě paní Ady Balové. Šestileté studium zde ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě doc. Mgr. Jany Bouškové, u které také v letech 2006 – 2011 absolvovala HAMU v Praze.

V letech 2012-2015 pedagogicky působila na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od září 2016 vyučuje na Konzervatoři Brno. Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF – Prague Philharmonia. V letech 2011-2015 spolupracovala s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize. V koncertních sezónách 2013 – 2016 pravidelně spolupracovala s Deutche Radio Philharmonie Saarbrückren Kaiserslautern. Je členkou Ostravské bandy, mezinárodního orchestru zaměřeného na soudobou hudbu. Účastní se projektu Orquestrina s Baborák Ensemble. Od roku 2017 je příležitostně zvána ke spolupráci s ORF- Radio Symphony orchestra ve Vídni.

V roce 2002 účinkovala na VIII. Světovém harfovém kongresu v Ženevě. V roce 2004 jí bylo uděleno stipendium Magdalény Jakubské, čímž získala možnost zúčastnit se letních mistrovských kurzů na Americké univerzitě Eastman School of Music v Rochesteru u prof. Kathleen Bride. Vystupovala na všech ročnících festivalu Harfové dny Ostravě, kde v roce 2004 uvedla spolu s Magdalénou Frankovou českou premiéru Dvojkoncertu pro hoboj, harfu a komorní orchestr Witolda Lutoslawského za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. S mezinárodním studentským orchestrem Europera vystoupila jako sólistka v Německu, Polsku, Itálii a České republice v koncertní sezóně 2006/2007. V roce 2007 účinkovala spolu se členy Pražské komorní filharmonie v Centru Paul Klee v Bernu. V červnu 2008 vystoupila na festivalu Mitte Europa v Sohlandu.

Jako sólistka účinkovala s PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou a mezinárodním studentským orchestrem Europera.  

Jiří Ševčík — flétna

Narodil se v Praze do hudební rodiny. Maminka flétnistka a tatínek hobojista stáli při něm, když řešil své životní dilema – zda-li vybrat kariéru fotbalisty nebo flétnisty. Nepřehlednou situaci vyřešil přímým tahem na flétnu a byl z toho gól! Absolvoval Konzervatoř v Teplicích pod přísným dohledem své maminky a HAMU v Praze jako jeden z posledních žáků legendárního flétnisty Prof. Františka Čecha. Další zkušenosti pak sbíral na mezinárodních soutěžích a na kurzech komorní hudby, aby je záhy uplatnil ve svém prvním angažmá ve vokálním souboru Linha Singers. Od roku 1994 ho pravidelně vídáme na postu prvního flétnisty PKF — Prague Philharmonia, kde svým tónem zdobí dechovou harmonii. Je členem souboru Prague Philharmonia Wind Quintet, s kterým koncertuje doma i v zahraničí. Ani jako fotbalista však nezahálí a rád si zakope po boku známých osobností ve fotbalovém klubu AMFORA. Je vyhledávaným sólovým a komorním hráčem.

Jindřich Pavliš — klarinet

Klarinetista Jindřich Pavliš působí v PKF - Prague Philharmonia od r. 1994   Píše a upravuje skladby pro multižánrový soubor Clarinet Factory, který v posledních letech zaznamenal pozoruhodné úspěchy na zahraničních přehlídkách, například WOMEX, Classical: NEXT v Rotterdamu nebo Mundial Motreal, a je jedním z kmenových ansámblů  předního českého vydavatelství Supraphon.  Zároveň připravuje dramaturgii tohoto souboru.   Svou uměleckou dráhu začal Jindřich Pavliš na konzervatoři v Pardubicích, pokračoval na AMU v Praze (u prof. Štěpána Koutníka) a pařížské Conservatoire National Supérieur. V současné době pedagogicky působí rovněž na plzeňské konzervatoři.

Jan Fišer — 1. housle (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

Koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia se řadí mezi přední mladé české houslisty. Jako sólový hráč se představil publiku v Německu, Rakousku, Slovensku, Slovinsku, Itálii, Francii, Polsku, Španělsku (Pau Casals International Music Festival), Švýcarsku (Murten Classics), Japonsku a USA (Brevard Music Festival). Pravidelně nahrává pro televizi a rozhlas. Jako jeden z pěti laureátů se podílel na CD Pocta Jaroslavu Kocianovi u příležitosti 40. výročí Kocianovy mezinárodní houslové soutěže. Intenzivně se věnuje komorní hře. Spolu s klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem založil Dvořákovo trio, které se řadí mezi nejlepší české komorní soubory.

Absolvoval Pražskou konzervatoř u Jaroslava Foltýna a Carnegie Mellon University — School of Music v USA ve třídě koncertního mistra Pittsburgh Symphony Orchestra, Andrése J. Cárdenese. Své hudební vzdělání rozšířil na mnoha mistrovských kurzech v Semmeringu, Bonnu či na proslulé Meadowmount School of Music, kde studoval u Stephena B. Shippse. Účinkoval též na mistrovských kurzech vedených Pinchasem Zukermanem, Gilem Shahamem a Josephem Silversteinem. Vedle pozice koncertního mistra PKF — Prague Philharmonia vede často tento orchestr jako umělecký vedoucí a příležitostně také jako dirigent.

Jan Adam — 2. housle

Studoval na Pražské konzervatoři u prof. Marie Voldanové, v roce 1998 absolvoval AMU v Praze ve třídě prof. Jindřicha Pazdery. Členem PKF – Prague Philharmonia je od jejího založení 1994, o čtyři roky později se stal vedoucím skupiny druhých houslí. V této funkci působí dosud. Kromě hry v orchestru se také věnuje komorní hudbě, příležitostně vystupuje na sólových koncertech. 

Ondřej Martinovský — viola

Ondřej Martinovský začal s hrou na housle ve věku pěti let pod vedením Zdeňka Vyorala na Hudební škole hlavního města Prahy. V roce 1998 nastoupil na Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením, kde pokračoval ve studiu houslové hry ve třídě Magdaleny Mickové. Roku 2002 se začal věnovat hře na violu pod vedením Karla Doležala, v jehož třídě studoval později i na Pražské konzervatoři. Absolvoval pražskou Akademii múzických umění ve třídě prof. Lubomíra Malého. Ondřej Martinovský působil v PKF — Prague Philharmonia a účastnil se projektů Orchestrální akademie PKF — Prague Philharmonia a České filharmonie. Úspěšně vykonal konkurzy do Gustav Mahler Jugendorchester či Youtube Symphony Orchestra. V současné době působí v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK. 

Lukáš Pospíšil — violoncello (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

Violoncellista Lukáš Pospíšil je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již během svých studií se zúčastnil řady mistrovských kurzů (Heinrich Schiff, Martin Hornstein) a interpretačních soutěží (Beethovenův Hradec, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně). V letech 1988—1991 působil jako člen skupiny a později jako koncertní mistr v Gustav Mahler Jugendorchester, v sezoně 2004—2005 byl sólo cellistou v Kammerorchester Berlin. Vedle toho je Lukáš Pospíšil uznávaným komorním hráčem (Zeiher Quartett), jako sólista pravidelně koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Jakožto nadšený propagátor děl českých autorů premiérově uvedl spolu s Českou filharmonií například Koncert pro violoncello a orchestr Zdenka Šestáka. Od roku 1994 je koncertním mistrem PKF — Prague Philharmonia, s níž pod vedením Jiřího Bělohlávka natočil v roce 2000 sólové CD. 

Patron
RSBC
Generální partner
Komerční banka
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Partneři zvuku
Portu Gallery
Wood & Company
Partneři
RENOMIA
Mozart Prague