A1 Suk. Dvořák
Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.
Vstupenky již nejsou v prodeji.
Prodej abonmá tohoto cyklu na celou sezónu skončil.
1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání
Do své jubilejní 30. sezony vstoupí PKF — Prague Philharmonia tím, co je jí nejvlastnější: hudbou českých autorů. Jen těžko bychom v dějinách české hudby hledali skladatele, již si byli tak blízcí jako Josef Suk a Antonín Dvořák.
Suk byl Dvořákův žák, a zejména v jeho rané tvorbě je vliv učitele jasně patrný. Sympatie profesní se přitom brzy protavily i do osobní roviny — Suk si navíc nerozuměl jen s Dvořákem, ale i s jeho dcerou Otilií, s níž se v roce 1898 oženil.
Josef Suk samozřejmě nebyl jediným autorem, jehož Dvořák ovlivnil. Do vývoje české hudby Dvořák vstoupil celou řadou svých děl, jeden ze svých tvůrčích vrcholů přitom prožil během pobytu v USA. Zde vzniknul i jeho Koncert pro violoncello h moll — dílo, jež se navzdory slavnému komentáři autora, že violoncello „nahoře kvičí a dole bručí“ stalo stěžejním kusem literatury pro tento nástroj. Koncert, jenž oplývá charakteristickou Dvořákovou melodikou, napsal skladatel na samém konci svého amerického pobytu.
V tu samou dobu vznikla i Suita A dur „Americká“, v níž se Dvořák s „novým světem“ loučí i postupy odvozenými z hudby této země.
Sólistou večera bude milovník Dvořákovy hudby, cellista Jan Vogler, který v loňském roce natočil oceňované album s Dvořákovými komorními skladbami.
Koncert je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR.